دوشنبه , ۷ مهر ۱۳۹۹
خانه / اخبار / چرا جزئیات حکمی که علیه احمدی نژاد صادر شده را نمی گویید؟

چرا جزئیات حکمی که علیه احمدی نژاد صادر شده را نمی گویید؟

  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی , احمدی نژاد

روزنامه‌اعتماد نوشت :در زندان‌ها هر کسی سعی می‌کند خود را مهم‌تر از آنچه که هست معرفی کند، برای مثال کسی که برای دو گرم تریاک دستگیر شده، می‌کوشد که خود را حامل ١٠ کیلو هرویین معرفی کند، یا کسی که دله‌دزدی کرده و توی خیابان کیف‌قاپی کرده، خود را دزد یک آپارتمان بزرگ با تجهیزات دفاعی کامل در زعفرانیه معرفی می‌کند. البته زندانیان دیگر که از اتهام و مدت محکومیت او مطلع هستند با نیشخند پاسخ وی را می‌دهند.

مثل قضیه مدیریت اجرایی در اینجا شده که ادعاهای بزرگی می‌کند، ولی هنگامی که به یکی از مصادیق آن رجوع می‌کنیم، تمامی آن ادعاهای بزرگ رنگ می‌بازند. قضیه از این قرار است که دیوان محاسبات کشور مدعی است که ٧ حکم محکومیت علیه آقای احمدی‌نژاد به واسطه تصمیمات خسارت‌بار وی در دوران ریاست‌جمهوری‌اش صادر و به وی ابلاغ کرده است.

از سوی دیگر وکیل احمدی‌نژاد این ادعا را نادرست و مشمول تبلیغات و اتهامات دروغ دانسته و طی نامه‌ای به نمایندگان مجلس نوشته است که: «استحضار دارید که آقای فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات در مصاحبه روز ٨/۵/١٣٩۶ اقدام به خلاف واقع‌گویی‌، نشر اکاذیب و ایراد اتهامات فراوان علیه آقای دکتر احمدی‌نژاد، رییس‌جمهوری سابق نمود و از ۷ حکم قطعی محکومیت در حال اجرا علیه ایشان سخن گفت. ایشان به گونه‌ای درباره هزینه یارانه‌های مردم سخن گفت که گویا حیف و میل ۷ هزار میلیارد تومانی اتفاق افتاده و آقای احمدی‌نژاد محکوم به پرداخت آن است.»

هنگامی که خوب نگاه می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که مساله‌ای به این مهمی که سرنوشت یک مردم با تصمیمات آن گره خورده بود را چنین غیرشفاف و حتی ساده‌انگارانه طرح می‌کنیم. اگر چنین احکامی وجود دارد، چرا و به چه دلیل نمی‌توانید آنها را منتشر کنید؟ و اگر نمی‌توان آنها را منتشر کرد، چرا درباره آن مصاحبه کرده و اطلاع‌رسانی می‌شود؟ گفته شده که نام برخی افراد دیگر نیز در احکام صادره هست.

خوب باشد. اگر می‌توان علیه احمدی‌نژاد حرف زد و حکم صادره علیه او را اطلاع‌رسانی کرد، چرا این کار را درباره دیگر افراد نتوان انجام داد؟ حتی اگر به هر دلیلی این کار ممنوعیت دارد، چرا با سیاه کردن نام آنان متن حکم را منتشر نمی‌کنید؟ هنگامی که نمی‌توانید حکم را منتشر کنید، به طوری که به این سادگی از سوی طرف مقابل نقض و رد می‌شود، اصلا چرا از ابتدا درباره آن اطلاع‌رسانی کردید؟ هنگامی که نهادهایی چون دیوان محاسبات که یک نهاد حقوقی است تا این حد به نتایج اظهارات خود بی‌توجه باشد، از سایر نهادها چه انتظاری می‌توان داشت؟

از نظر جامعه محکوم شدن رییس‌جمهور سابق هنگامی اهمیت دارد که جزییات آن نیز اعلام شود. نه تنها این حق مردم است، بلکه حق آقای احمدی‌نژاد هم هست. این کار بسیار ناپسند است که به صورت کلی‌گویی علیه یک فرد به ویژه کسی که دو دوره رییس‌جمهور بوده، اثبات اتهامات را اعلام کرد بدون اینکه حکم صادره در دسترس مردم باشد. دیوان محاسبات باید قانون‌مند و مطابق قاعده عمل کند. حتی تاکنون رسیدهای دریافت احکام را نیز منتشر نکرده‌اند. در هر حال این حق مردم و حتی حق آقای احمدی‌نژاد است که از جزییات احکام صادره مطلع باشد و اگر احکام به او ابلاغ شده و برخلاف واقعیت درصدد انکار آن هستند، می‌توان با انتشار آن اقدامات مزبور را خنثی کرد یا در غیر این صورت با اجرای حکم صادره نشان دهید که چنین حکمی صادر شده است. ولی هیچ‌کدام از اینها نمی‌تواند ناقض حق مردم در اطلاع شفاف از حکم صادره باشد، چون اتهام وی یک امر شخصی نبوده است، بلکه با بزرگ‌ترین تصمیم دو دهه اخیر سیاست در ایران مرتبط است.

فارغ از همه اینها، یک مشکل دیگر نیز وجود دارد که ابعاد ماجرا را دگرگون می‌کند. همه می‌دانند که ترامپ در نخستین اقدام خود قانون منع دادن ویزا به اتباع چند کشور را امضا و ابلاغ کرد. ولی پیش از اینکه قانون مزبور اجرا شود  برخی از افراد اقدام به شکایت کردند و مانع از اجرای آن شدند این کار آنقدر ادامه یافت تا آنکه آخرین تصمیم تعدیل شده او در چارچوب قانون تشخیص داده و اجرایی شد. حال فرض کنیم که آنان هم می‌خواستند مثل ما رسیدگی کنند و تصمیم رییس‌جمهور اجرایی می‌شد و سپس دیوان محاسبات یا هر جای دیگر ١٠ سال بعد می‌گفت که او تخلف کرده است. این کار چه نفعی برای جامعه داشت؟ او که تصمیمش اجرا شده.

فرض کنیم افراد متضرر در ١٠ سال بعد از ترامپ شکایت و درخواست مجازت او را کنند، در این صورت طبیعی است که ترامپ می‌تواند، بگوید اگر کار من خلاف بود می‌توانستید همان زمان جلوی آن را بگیرید. مساله این است که اگر اقدامات احمدی‌نژاد خلاف بود که در مورد یارانه‌ها قطعا خلاف است، چرا همان زمان جلوگیری نشد؟ آن کسانی که جلوگیری نکردند و وظیفه این کار را داشتند، نسبت به احمدی‌نژاد مسوولیت بیشتری در این تخلف دارند. چرا دیوان محاسبات یا محاکم دادگستری یا مجلس یا هر نهاد مرتبط دیگر مانع از انجام این تخلفات نشد؟ پاسخ به این پرسش نشان می‌دهد که مشکلات و ضعف‌هایی داریم که با ادعاهای ما سازگاری ندارند.

 

همچنین ببینید

وزیر روسیه

روسیه مخالف مذاکرات مجدد برجام است

باز کردن مجدد برجام برای مذاکرات اساسا بی توجهی به این توافقنامه خواهد بود. نگرانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*